Poradnik

Poradnik dla wykonawców

Podbitka dachow pcv jak obliczyć materiał ?

Podbitka dachow pcv jak obliczyć materiał ? Niewątpliwie podbitka drewniana jest najpiękniejszym  materiałem do podbicia naszego dachu. Często jednak od użycia drewna odstrasza nas konieczność jej odnawiania oraz związane z tym mity – dlatego w tym poradniku skupimy się na innej alternatywie podbicia dachu jaką jest podbitka pcv

Na tym blogu wspólnie będziemy się wymieniać naszymi spostrzeżeniami. My natomiast jako fachowcy postaramy się udzielić kilku prostych rad jaka podbitka będzie najpiękniejszym, najtrwalszym – najlepszym rozwiązaniem dla Twojego domu.

Podbitka dachow pcv jak obliczyć materiał ?

Gdy już wybierzemy interesujący nas produkt, następną czynnością będzie wylicznie jego zapotrzebowania – od ilości podbitki   przez listwy wykończeniowe, kantówki do wykończenia rusztu po zapotrzebowanie na wkręty.

Poniżej przedstawimy kolejność  proponowanych wyliczeń dzieląc je na punkty:

1. Wyliczenie zapotrzebowania na podbitkę

 • panel pełny
 • panel perforowany

2. Dobór i wyliczenie odpowiednich listew montażowych

 • startowa typu ”J”
 • narożna typu “V”
 • łączeniowa typu “H”

3. Dobór kantówki montażowej do wykonania rusztu 

1. Wyliczenie zapotrzebowania panel pełny / perforowany Podbitka dachow pcv jak obliczyć materiał ?

Jak można zauważyć na poniższych przykładowych  zdjęciach ( złoty dąb) podsufitki występują w dwóch typach -perforowane oraz pełne. Jeśli chodzi o dobór  Przyjmuje się że stosunek paneli perforowanych do pełnych to 20/80 – czyli na każde 8 m2 – 2 m2 to powinna być podbitka perforowana. Podbitka perforowana ma za zadanie zapewnić swobodny przepływ powietrza między najniższą i najwyższą częścią dachu.

Panele wielokomorowe (zobacz) nie posiadają natomiast perforacji – ponieważ komory wewnętrzne są wystarczające do cyrkulacji powietrza.

Odnośnie zasadności stosowania paneli perforowanych istnieją pewne spory. Mimo że producenci podsufitek zalecają ich stosowanie wielu wykonawców rezygnuje z ich montażu twierdząc iż rolę wentylacji dachu  spełnia folia paroprzepuszczalna oraz gąsiory  które są wystarczjące aby zapewnić odprowadzenie nadmiaru wilgoci.

podbitka pcv jak obliczyć materiał ?

Panel pcv pełny – przykład (złoty dąb)

podbitka pcv jak obliczyć materiał ?

Panel pcv perforowany przykład (złoty dąb)

Aby wyliczyć zapotrzebowanie podbitki warto posilić się projektem. W części poświęconej konstrukcji dachu znajduje się tzw.  zwymiarowany rzut dachu –  gdzie podana jest długość  dachu  oraz szerokość okapu. Przy pomiarze  szerokości okapu prosimy  pamiętać o odjęciu 20 cm aby pozostawić miejsce na montaż styropianu ( przyjęto 20 cm ponieważ takiej grubości styropian zazwyczaj jest stosowany).

podbitka pcv jak obliczyć materiał ?

UWAGA !!!

Podbitki nie montuje się bezpośrednio dojeżdzając do ściany i  omijając styropian – taki zabieg skutkuje powstaniem tzw. mostka termicznego który generuje straty ciepła  i sprzyja  wytwarzaniu się wilgoci.

Ważne też aby w obliczeniach nie opierać się na samym projekcie ponieważ czesto zdażają się nieistotne odstępstwa od projektu które mogą zafałszować wyliczenia – jednym z nich jest często praktykowana zmiana rozmieszczenia konstrukcji dachu w celu uniknięcia  wykonywania tzw. wymianów kominowych.

Dlatego zalecamy weryfikacje pomiaru przez ręczne pomierzenie wszystkich wartości…

Zobacz najczęściej wybierane  podbitki pcv w roku 2023 

podbitka pcv jak obliczyć materiał ?

Podsufitki Dachowe – modułowe

podbitka pcv jak obliczyć materiał ?

Podsufitki Dachowe – wielokomorowe

2.  Listwy montażowe  do podbitki pcv

Do montażu  podbitek wielokomorowych oraz podsufitek podbitkowych. Stosuje się tzw listwy montażowe, nie są to listwy służące tylko do końcowego maskowania połączeń ale  są wymagane już na początkowym etapie prac – gdyż są montowane jako pierwsze- wyznaczając kierunek oraz poziom podbitki. Co prawda nie we wszystkich typach dachów stosuje się pełen zestaw listew – jednak w większości budynków są One wymagane.

Listwa Startowa typu “J”

Listwa typu J stosowana jest jako startowa oraz zakończeniowa listwa podbitkowa. Mocowana jako pierwsza stanowi ruszt-wyznacza miejsce montażu podbitki. Powinna być mocowana po obu stronach,od strony elewacji oraz od strony zakończenia dachu (patrz foto galeria).

Sposób obliczenia : sposób obliczenia potrzebnej ilości polega na przemierzeniu metrów bieżących wkoło budynku i pomnożenie tej ilości x2 . Wtedy poznamy ilość potrzebnej listwy J

Wymagana jest przy wszystkich sposobach montażu.

Listwa Narożna  typu “V”

Listwa narożnikowa zewnętrzna stosowana jest jako zamiennik listwy startowej . Mocowana jako pierwsza stanowi ruszt od strony końca dachu-wyznacza miejsce montażu podbitki. Powinna być mocowana po jednej stronie -od strony zakończenia dachu (patrz foto galeria produktu). Stosuje się ją również do obudowania podbitką pcv wystających krokiew przy dachach dwuspadowych.

Sposób obliczania: sposób obliczenia potrzebnej ilości polega na przemierzeniu metrów bieżących wkoło budynku lub(i) obliczeniu ilości krokiew przeznaczonych do obudowania w dachach  dwuspadowych. Wtedy poznamy ilość potrzebnej listwy “narożnej zewnętrznej”.

Wymagana jest przy dachach dwuspadowych z widocznymi krokwiami przy dachu właściwym,które wymagają obudowania podbitką pcv. Nie wymagana przy dachach kopertowych(czterospadowych).

Listwa Łączeniowa typu “H”

Listwa typu H stosowana jest jako listwa łącząca . Mocowana jako łącznik w podbitce w poziomych połączeniach na rogu budynku lub do przedłużenia długości paneli podbitkowych. Powinna być mocowana na wszystkich zewnętrznych jak i wewnętrznych rogach budynku gdzie podbitka schodzi się tworząc tzw. jodełkę (patrz foto galeria produktu ).

Sposób obliczania: sposób obliczenia potrzebnej ilości polega na przeliczeniu rogów budynku i zmierzeniu odległości między elewacją a końcem dachu. Wtedy poznamy ilość potrzebnej listwy “H”

(Wymagana jest przy wszystkich sposobach montażu)

3. Dobór kantówki montażowej do wykonania rusztu 

ruszt do podbitki dachowej

Do wykonania rusztu   podbitek wielokomorowych oraz podsufitek podbitkowych  używa się kantówek montażowych Ważne aby były one wykonane z suchego i zaimpregnowanego drewna – najlepiej suszonego komorowo (zobacz…). Kantówka tartaczna nie nadaje się jako ruszt pod podbitki pcv ponieważ jej wilgotność +16% może doprowadzić do tzw. klawiszowania podbitki… Podbitka pcv ze względu na swoją lekkość nie będzie kompensować odchyleń spowodowanych w wyniku dosychania kantówki w procesie jej dosychania.

Najlepszym i najtrwalszym materiałem to zrobienia rusztu podbitkowego jest kantówka świerkowa skandynawska

Drewno Skandynawskie to uznany i sprawdzony materiał wykorzystywany od wielu lat. Na swoją bardzo dobrą opinię zasłużył sobie przede wszystkim ze względu na swoje właściwości wizualne ale i też parametry techniczne. Drewno skandynawskie w procesie produkcji poddawane jest próżniowemu suszeniu, dzięki czemu świerk ten jest niebywale lekki (przy bardzo wysokich parametrach twardości).  Skandynawowie  przez wiele lat obróbi drewna wyspecjalizowali się w tym procesie dzieki czemu ich park maszynowy (maszyny multigłowicowe) jest w stanie wyprodukować materiał o najlepszych parametrach .

Kolejną bardzo pożądaną cechą jest też aby kantówka była zaimpregnowana:

Co daje impregnacja maszynowa… (FAZA I)

 •  wsiąka głęboko wewnątrz drewna
 •  niewymywalny
 •  gruntuje drewno
 •  nasączenie maszynowe

Zabezpiecza przed:

 • grzybami
 • pleśniami
 • szkodnikami żerującymi w drewnie
 • rozpadem drewna
 • gruntuje ( zapewnia lepszą przyczepność dla farby nawierzchniowej)

 

IMPREGNAT – MIEDZIOWY to doskonały środeki biobójczy (pleśnie, grzyby, szkodniki) – nakładany za pomocą specjalnej komory.
Do impregnacji drewna najlepsze są bezchromowe impregnaty bazujące na związkach miedzi. Charakteryzują się one wysoką skutecznością przy stosunkowo niskiej szkodliwości dla środowiska. Służą do zabezpieczania drewna przed grzybami, pleśniami i owadami – technicznymi szkodnikami drewna, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Są to preparaty wieloskładnikowe, po utrwaleniu niewymywalne z drewna i niekorozyjne wobec metalowych łączników, śrub i wkrętów. W składzie najlepszych na rynku impregnatów – znajdują się związki miedzi, związki boru (w dozwolonej ilości), pochodne triazolu i dodatki sterylizujące. Ponieważ tego typu preparaty są wieloskładnikowe, poszczególne składniki mają dużą zdolność penetracji w głąb drewna. Dodatkowo gdy zastosujemy je przy pomocy specjalnego tunelu – mamy pewność że nasz produkt jest dobrze zabezpieczony.

Zobacz najczęściej wybierane  podbitki pcv w roku 2023 

Podsufitki Dachowe – modułowe

Podsufitki Dachowe – wielokomorowe

Mamy nadzieję że udało się nam odpowiedzieć na pytanie Podbitka dachow pcv jak obliczyć materiał ?. Dziekujemy za przeczytanie wpisu i zachęcamy do komentowania…

Podbitka dachowa pcv Grafit Antracyt RAL 7016

Podbitka dachowa pcv Grafit Antracyt RAL 7016

Podbitka dachowa pcv Grafit Antracyt RAL 7016 to nowoczesny produkt który doskonale imituje drewno przez co cieszy się ogromną popularnością. Jej piekny wygląd zachwyca wielu użytkowników oraz wykonawców którzy coraz częściej decydują się na produkt pcv - nie...

Podbitka dachowa pcv Winchester

Podbitka dachowa pcv Winchester

Podbitka dachowa pcv Winchester to nowoczesny produkt który doskonale imituje drewno przez co cieszy się ogromną popularnością. Jej piekny wygląd zachwyca wielu użytkowników oraz wykonawców którzy coraz częściej decydują się na produkt pcv - nie wymagający malowania...

Podbitka dachowa z blachy czy pcv ?

Podbitka dachowa z blachy czy pcv ?

Podbitka dachowa z blachy czy pcv. Niewątpliwie podbitka drewniana jest najpiękniejszym  materiałem do podbicia naszego dachu. Często jednak od użycia drewna odstrasza nas konieczność jej odnawiania oraz związane z tym mity – dlatego w tym poradniku skupimy się na...

rodzaje podbitek pcv

rodzaje podbitek pcv

Rodzaje podbitek pcv. Niewątpliwie podbitka drewniana jest najpiękniejszym  materiałem do podbicia naszego dachu. Często jednak od użycia drewna odstrasza nas konieczność jej odnawiania oraz związane z tym mity – dlatego w tym poradniku skupimy się na innej...

5 komentarzy

 1. Ilona

  No i wkońcu trafiłam na poradnik w którym wszystko jasno i rzeczowo wytłumaczone -brawo .
  Polecam serdecznie przeczytać dzięki

  Odpowiedz
 2. Gutek

  Przydatny bardzo…

  Odpowiedz
 3. Justyna

  Kurde dlugo szukałam poradnika który w jasny i klarowny sposób wytłumaczy mi co i jak -jak obliczyć, zmierzyć itd i trafiłam na tego bloga . Mega polecam poczytać

  Odpowiedz
 4. Witek

  Fajny poradnik-nie takie to trudne jak się wydaje . Polecam poczytać

  Odpowiedz
 5. Dominika

  Bardzo przydatny poradnik .
  Wszystko jasno wytłumaczone -w prosty sposób .
  Warto poczytać

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej Postów

więcej na:

www.podbitkapcv.pl

rodzaje podbitek pcv

Rodzaje podbitek pcv. Niewątpliwie podbitka drewniana jest najpiękniejszym  materiałem do podbicia naszego dachu. Często jednak od użycia drewna odstrasza nas konieczność jej odnawiania oraz związane z tym mity – dlatego w tym poradniku skupimy się na innej...

Podbitka dachowa z blachy czy pcv ?

Podbitka dachowa z blachy czy pcv. Niewątpliwie podbitka drewniana jest najpiękniejszym  materiałem do podbicia naszego dachu. Często jednak od użycia drewna odstrasza nas konieczność jej odnawiania oraz związane z tym mity – dlatego w tym poradniku skupimy się na...

Podbitka dachowa pcv Winchester

Podbitka dachowa pcv Winchester to nowoczesny produkt który doskonale imituje drewno przez co cieszy się ogromną popularnością. Jej piekny wygląd zachwyca wielu użytkowników oraz wykonawców którzy coraz częściej decydują się na produkt pcv - nie wymagający malowania...

Podbitka dachowa pcv Grafit Antracyt RAL 7016

Podbitka dachowa pcv Grafit Antracyt RAL 7016 to nowoczesny produkt który doskonale imituje drewno przez co cieszy się ogromną popularnością. Jej piekny wygląd zachwyca wielu użytkowników oraz wykonawców którzy coraz częściej decydują się na produkt pcv - nie...

Grafit, Antracyt, RAL 7016 – PREMIUM

Złoty Dąb – PREMIUM

Winchester – PREMIUM

Orzech – PREMIUM

Podbitka dachowa pcv Grafit Antracyt RAL 7016

Podbitka dachowa pcv Grafit Antracyt RAL 7016 to nowoczesny produkt który doskonale imituje drewno przez co cieszy się ogromną popularnością. Jej piekny wygląd zachwyca wielu użytkowników oraz wykonawców którzy coraz częściej decydują się na produkt pcv - nie...

Podbitka dachowa pcv Winchester

Podbitka dachowa pcv Winchester to nowoczesny produkt który doskonale imituje drewno przez co cieszy się ogromną popularnością. Jej piekny wygląd zachwyca wielu użytkowników oraz wykonawców którzy coraz częściej decydują się na produkt pcv - nie wymagający malowania...

Podbitka dachowa z blachy czy pcv ?

Podbitka dachowa z blachy czy pcv. Niewątpliwie podbitka drewniana jest najpiękniejszym  materiałem do podbicia naszego dachu. Często jednak od użycia drewna odstrasza nas konieczność jej odnawiania oraz związane z tym mity – dlatego w tym poradniku skupimy się na...

rodzaje podbitek pcv

Rodzaje podbitek pcv. Niewątpliwie podbitka drewniana jest najpiękniejszym  materiałem do podbicia naszego dachu. Często jednak od użycia drewna odstrasza nas konieczność jej odnawiania oraz związane z tym mity – dlatego w tym poradniku skupimy się na innej...
Koszyk0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj
0